Echipa Direcției Control Servicii Media Audiovizuale (DCSMA) a Consiliului Audiovizualului (CA) a avut parte, pe 21 iulie, de o instruire referitoare la modul cum poate deveni Declarația politicii editoriale privind reflectarea alegerilor un instrument eficient de control public și de control instituțional al realizării angajamentului asumat de către furnizorii de servicii media (FSM).
Atelierul a fost o continuare a mesei rotunde organizate la mijlocul lunii iulie, unde participanții au vorbit despre Declarația privind politica editorială pentru reflectarea alegerilor parlamentare din 28 septembrie curent, revizuită recent de CA.
Discuțiile au fost divizate în două sesiuni: „Exigențe pentru Declarații: ce dispune legea” și „Modalități de îmbunătățire a calității Declarațiilor la etapa examinării lor”.
Ion Bunduchi, expert în cadrul Asociației Presei Electronice (APEL), a precizat că: „Pentru a avea Declarații calitative, este important să revenim, ori de câte ori este nevoie, la prevederile legale care le reglementează. Abia după ce înțelegem ce prevede legea, putem, în calitate de examinatori, să evaluăm dacă Declarațiile respectă sau nu cerințele legale./ …/Este foarte util să ne întrunim și să ajungem la o înțelegere comună, cel puțin în privința pozițiilor-cheie, despre cum trebuie interpretate anumite norme legale. În acest fel, CA va putea adopta anul acesta Declarații mai calitative decât cele din anul trecut și, cu atât mai mult, față de cele elaborate cu ani în urmă.”

Șeful Direcției Management Instituțional al CA, Grigore Chițanu, a făcut o sinteză a modificărilor recent efectuate la Codul serviciilor media audiovizuale și la Regulamentul CEC privind modul de reflectare mediatică a alegerilor, explicând în detalii ce prevăd noile schimbări și cum devin ele un element important în procesul de evaluare a Declarațiilor.
În cea de-a două sesiune a evenimentului, Sergiu Martin, șeful DCSMA al CA, a pus la dispoziția celor prezenți două Declarații recent primite de autoritatea de reglementare din partea a doi FSM, în baza cărora s-a lucrat punctual.
Instruirea a reunit membri CA, reprezentanți ai DCSMA și ai Direcției Juridice, precum și experți ai APEL.
Evenimentul este o inițiativă comună a CA și APEL, susținută de Organizația Internațională a Francofoniei (OIF).
Amintim că, în cadrul mesei rotunde din 14 iulie a.c., s-a anunțat lansarea unui centru de consultanță electorală pentru furnizorii de servicii media din țară, acesta fiind o premieră pentru Republica Moldova.
Sursa: CA